odzież gastronomiczna

Przepisy wynikające z zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dotyczą wielu aspektów wykonywania poszczególnych zawodów na przypisanych im stanowiskach pracy. Jednym z nich zaś są wymagania dotyczące zastosowania specjalnej odzieży, która może być odzieżą roboczą oraz ochronną. W szeroko pojętej gastronomii takimi ubraniami będzie odzież gastronomiczna, która nie tylko pełni funkcję ochronną, ale często jest spersonalizowana pod konkretną firmę. Dla kogo przeznaczony jest ten typ odzieży?

Odzież gastronomiczna ochronna

Gastronomia jest działem gospodarki obejmującym usługi przygotowywania i podawania gotowych dań, powiązana z prowadzeniem odpowiednich lokali albo z serwowaniem posiłków na wynos. Lokale gastronomiczne to m.in. bary oraz restauracje, w których obowiązuje przestrzeganie przepisów BHP dotyczących żywności, co ma przełożenie na konieczność stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej.

Przygotowywanie żywności do spożycia w formie gotowych dań odnosi się do kucharzy oraz ich pomocników, dla których odzieżą ochronną będzie odpowiednia odzież gastronomiczna (do kupienia m.in. na https://sklep.technica.pl/odziez-dla-gastronomii). Personel kuchni jest przy tym zobowiązany do noszenia takiej odzieży, co ma zapewniać ochronę zarówno pracownikom, jak i przygotowywanym przez nich posiłkom. Nieprzestrzeganie zasad BHP w lokalach gastronomicznych wiąże się z przykrymi konsekwencjami nakładania przez Sanepid dotkliwych kar finansowych, a także nakazem zaprzestania działalności lokalu. Do ubrań ochronnych na terenie kuchni zaliczyć można:

  • bluzy i kitle kucharskie;
  • fartuchy kucharskie;
  • czapki kucharskie;
  • spodnie kucharskie;
  • rękawice kucharskie;
  • buty.

Odzież gastronomiczna reprezentacyjna

Oprócz personelu kuchennego, w lokalach gastronomicznych pracują również ludzie zajmujący się podawaniem posiłków i napojów i są to barmani oraz kelnerzy. Ci pracownicy także potrzebują odpowiedniej odzieży, która jednak oprócz funkcji ochronnej ma pełnić również funkcję reprezentacyjną. Z tego względu schludność oraz ujednolicenie tego typu strojów ma duże znaczenie i najczęściej od butów poprzez spodnie albo spódnice, zapaski i fartuchy po bluzy kelnerzy i barmani reprezentujący jeden lokal lub sieć lokali są ubrani podobnie.