Wyjazdy służbowe bardzo często łączą się jedynie z wykonywaniem zadań firmowych. Jednak nie wszystkie działania na rzecz przedsiębiorstwa, przeprowadzane poza jego siedzibą muszą dotyczyć tylko interesów. Obecnie dużą część wyjazdów służbowych stanowi turystyka biznesowa.

Biznesowy wyjazd rekreacyjny

Turystyka biznesowa jest częścią podróży służbowych. Wiąże się ona z przeprowadzaniem działań na rzecz firmy oraz z zajęciami rekreacyjnymi. Najczęściej dotyczy wyjazdów grupowych, ponieważ w dużej mierze służy integracji pracowników, zwiększeniu ich motywacji oraz promocji przedsiębiorstwa. Biznesowe wyjazdy turystyczne obok odpoczynku, zwiedzania i poznawania nowych miejsc, bardzo często obejmują konferencje branżowe, targi, wystawy oraz szkolenia grupowe. Ważny element turystyki biznesowej stanowią podróże motywacyjne, które niejednokrotnie charakteryzują się wysokim standardem oraz niekonwencjonalnymi atrakcjami.

Turystyka biznesowa szansą rozwoju regionalnego

W miejscowościach, które utrzymują się z turystki poza sezonem bywa dość ciężko o odpowiednie dochody. W związku z tym warto zainwestować w klienta biznesowego, który pozwoli utrzymywać się z turystyki przez cały rok. Jednak należy pamiętać, że klient biznesowy jest bardziej wymagający od „zwykłego” turysty. Dlatego tak ważna jest infrastruktura o wysokim standardzie: hotele, sale konferencyjne, baza gastronomiczna oraz rekreacyjna, np. baseny, SPA itp..